Forum dyskusyjne Polskiego Portalu Astronomicznego Astronomia.pl
Teraz jest 2014-10-01 23:18

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: plaszczyzna orbity ziemi do kierunku ruchu slonca w galakty?
Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-26 22:18 
. Meteor

GG: 0
Mam małą wiedzę i nie mogę znaleźć w sieci jednoznacznej informacji. Proszę o odpowiedź na pytanie:
1. Interesuje mnie czy płaszczyzna orbity ziemi i innych planet naszego układu jest prostopadła, czy równoległa do kierunku ruchu słońca w galaktyce?
Ale oprócz tego zastanawia mnie również:
2. Czy słońce ma orbitę względem centrum galaktyki jak planety wokół słońca, czy może zbliża się do jego środka?
3. Gdyby spojrzeć na naszą Galaktykę z miejsca wielkiego wybuchu (czyli chyba środka wszechświata) to układ słoneczny jest bliżej, czy dalej od środka Galaktyki (innymi słowy czy wiadomo coś o nachyleniu płaszczyzny Galaktyki względem środka wszechświata).
Reasumując interesuje mnie czy można mniej więcej zakreślić w przestrzeni 3D tor lotu ziemi względem punktu początkowego - big bang (który chyba względem niczego się już nie porusza).
Dzięki za wszelkie informacje.

Tytuł: Re: plaszczyzna orbity ziemi do kierunku ruchu slonca w galakty?
Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-26 23:39 
*** Eris

Mogę Ci odpowiedzieć nieco na pytania 2 i 3 (choć to 3 trochę namieszałeś, że już nie wiadomo o co konkretnie Ci chodzi).

Więc Słońce na pewno nie zbliża się po jakiejś linii prostej w kierunku centrum, czy też przeciwnym. Do tej pory okrążyło naszą galaktykę kilkanaście razy jak dobrze pamiętam. Na wikipedii możesz jednak przeczytać, że było to ponad 20 razy (więc może źle zapamiętałem, a na pewno o tym słyszałem). Słyszałem, też, że znajduje się w 2/3 promienia Drogi Mlecznej. Ta ma średnicę 100 tys. ly, a skoro Słońce (wg wiki) jest 26 tys. ly od jej środka, to wychodziłoby jednak, że to tylko 1/2 promienia. Dalej masz podane, że 26 ly od płaszczyzny równika Galaktyki. Więc jeśli chodzi o kąt, to prędzej obliczysz kąt US czy samego Słońca względem Drogi Mlecznej, natomiast tej wobec "środka Wszechświata": wątpię. Szczerze wątpię też, że coś takiego w ogóle istnieje, skoro Wszechświat jest nieskończony i się ciągle rozszerza, a to by znaczyło, że do "środka" i tak się nie dostaniesz, bo będzie coraz dalej.

Tak więc podsumowując:
- Słońce musi mieć jakąś orbitę, skoro okrąża Galaktykę
- środek Wszechświata nawet jakby dał się określić, to nie można byłoby się do niego dostać z racji ciągłej ekspansji Wszechświata

Swoją wiedzę opieram na tym co do tej pory przeczytałem, jak i usłyszałem (literatura, programy w tv).

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 00:22 
******* Procyon

Środek wszechświata nie istnieje! Nie próbujcie nawet sugerować inaczej, bo tylko pogarszacie sprawę.
Czy widzicie aby na tej ilustracji widzialnego wszechświata, gdzieś był jakiś wyszczególniony obszar?

Obrazek

Obrazekhttp://www.youtube.com/user/CiekawostkiOPoranku
Obrazek http://www.facebook.com/CiekawostkiOPoranku

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 02:07 
**** Mercurius

Marco2001 napisał(a):
Środek wszechświata nie istnieje! Nie próbujcie nawet sugerować inaczej, bo tylko pogarszacie sprawę.
Czy widzicie aby na tej ilustracji widzialnego wszechświata, gdzieś był jakiś wyszczególniony obszar?

Obrazek

Ja nie widzę nic specjalnego, daj jakąś wskazówkę :)

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 12:13 
. Meteor

Pisząc o zbliżaniu się słońca do centrum Galaktyki myślałem raczej o ruchu spiralnym (o czym wydaje się świadczyć sam wygląd naszej Galaktyki) Zastanawiam się czy ruch w Galaktyce nie jest czymś w rodzaju zasysania materii (jak odpływ wody w wannie).
Środek wszechświata to mój konstrukt myślowy - bo skoro można określić epicentrum jakiegoś wybuchu tu na ziemi to czemu nie w przestrzeni kosmicznej. Czy określając drogi przemieszczania się galaktyk i idąc w przeciwnym kierunku nie doszli byśmy do zbiegu ich wszystkich w jednym punkcie - big bang (patrząc statystycznie i niwelując z tych obliczeń tory lotu galaktyk wytrąconych przez kolizje ze swojej drogi)
Poza tym przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie:
4. Zacząłem się zastanawiać, czy płaszczyzna ruchu układu słonecznego w galaktyce jest równoległa z płaszczyzną równika galaktyki, czy może ruch słońca przecina ten galaktyczny równik, podobnie jak płaszczyzna orbity plutona przecina płaszczyzne orbit planet układu słonecznego?
Wiadomo coś na ten temat?

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 15:08 
*** Eris

Marco2001 napisał(a):

Wiesz, ja też nigdy nie słyszałem o czymś takim jak środek Wszechświata, ale to też nie daje Ci prawa do negowania jego istnienia. Nie masz na to dowodu.
Skoro już kolega wyżej wyszedł z takim problemem, to spróbowałem mu to wytłumaczyć na podstawie tego co wiemy do tej pory. Pisałem "nawet gdyby istniał, to...", a to nie jest sugerowaniem tego, że istnieje. Czytaj dokładnie.

Marco2001 napisał(a):

Obrazek

Skoro już pytasz...
Tak, tak się składa, że akurat na tej ilustracji, którą nam zaprezentowałeś widać coś takiego, co kolega wyżej mógłby nazwać środkiem Wszechświata.

Chyba złą ilustrację wybrałeś jeśli chciałeś mu pokazać, że nie ma żadnego środka :roll:

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 19:10 
**** Mercurius

GG: 6483028
Środek wszechświata istnieje :) Podważcie moją teorię , zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 19:49 
******** Vega

Kylo- aaa podważ tezę, że nie istnieje. Troszkę teoretyzując, wychodzi mi tak: wszystkie obiekty (i w skali makro, i mikroskopowej) oddalają się od punktu 0. Czyli ten punkt powinno cechować absolutne zero ruchu. Pokażesz taki punkt?

http://www.zbig.fora.pl/optyka,10/nowe-testy-okularow-na-astro-forum,148.html

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-27 20:44 
**** Mercurius

GG: 6483028
Śmieje się wiehu tylko :) Pokazać punktu nie potrafię ale i powiedzieć, że go nie ma też nie mogę :) Dlatego w tym temacie wszyscy mają racje

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-08-30 22:16 
Opiekun Forum

GG: 1507989
aleksander napisał(a):
1. Interesuje mnie czy płaszczyzna orbity ziemi i innych planet naszego układu jest prostopadła, czy równoległa do kierunku ruchu słońca w galaktyce?

Zdaje się, że ani jedno ani drugie :) Apeks Ci pomoże:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Apeks
aleksander napisał(a):
2. Czy słońce ma orbitę względem centrum galaktyki jak planety wokół słońca, czy może zbliża się do jego środka?

Mniej więcej tak jak planety wokół Słońca.
aleksander napisał(a):
3. Gdyby spojrzeć na naszą Galaktykę z miejsca wielkiego wybuchu

Nie ma czegoś takiego, jak środek Wszechświata. Albo inaczej: środek jest wszędzie.
aleksander napisał(a):
4. Zacząłem się zastanawiać, czy płaszczyzna ruchu układu słonecznego w galaktyce jest równoległa z płaszczyzną równika galaktyki, czy może ruch słońca przecina ten galaktyczny równik, podobnie jak płaszczyzna orbity plutona przecina płaszczyzne orbit planet układu słonecznego?

Te dwie płaszczyzny są do siebie nachylone pod kątem ok. 63°, jeśli się nie mylę.

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-09-01 22:52 
. Meteor

Chcę ustalić ruch względem siebie poszczególnych ciał: planety względem słońca; słońca względem galaktyki; galaktyki względem wszechświata;
Jak wynika z waszych odpowiedz wszechświat nie ma środka więc trudno by znaleźć punkt odniesienia dla ruchu galaktyki, ale może wiadomo czy porusza się tak:
a)
Załącznik:
ruch_a.jpg
ruch_a.jpg [ 22.34 KiB | Przeglądane 2011 razy ]

Czy tak:
b)
Załącznik:
ruch_b.jpg
ruch_b.jpg [ 22.1 KiB | Przeglądane 2010 razy ]

Kolejna rzecz jak to jest ze słońcem w galaktyce (w tych przykładach nieistotne są dla mnie proporcje, ani ilość cykli). Krąży tak:
c)
Załącznik:
ruch_c.jpg
ruch_c.jpg [ 38.3 KiB | Przeglądane 2015 razy ]

Jesli tak to w jakiej płaszczyźnie krążą planety wokół słońca - czerwonej, zielonej, czy niebieskiej

Czy słońce w galaktyce porusza się tak:
d)
Załącznik:
ruch_d.jpg
ruch_d.jpg [ 31.55 KiB | Przeglądane 2011 razy ]

i w jakiej płaszczyźnie krążą planety wokół słońca - czerwonej, zielonej, czy niebieskiej

Niby takie proste, ale nie wiem jak to jest.
Pomóżcie znaleźć odpowiedzi.

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-09-01 23:25 
***** Mars

Te płaszczyzny zielona i czerwona raczej się niczym nie różnią.
Czytałem kiedyś, że ekliptyka jest nachylona pod bardzo dużym kątem do płaszczyzny Galaktyki, czyli prawie tak jak zielona lub czerwona płaszczyzna.

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-09-02 20:05 
. Meteor

Ostatnio przeczytałem, że obserwacje wszechświata wskazują na to, że wszystkie galaktyki się od nas oddalają tak jakbyśmy byli w jego centrum. W związku z tym (jeśli to prawda) pytania w punktach a) i b) stają się bez sensu, ale dalej interesuje mnie odpowiedź na c) i d).
Nie wiem na ile można traktować to poważnie, bo nie znam reputacji pana Nassima Harameina (a opowiada on różne dziwne rzeczy), ale twierdzi on ze ruch słońca w galaktyce wygląda mniej więcej jak w przykładzie c)

http://www.youtube.com/watch?v=qy0aLDOv2Qc
(mówi to w 9 min. filmu)

Podczas gdy w innych źródłach była mowa tylko o ruchu z przykładu d)
No i jak do tego ruchu ma się płaszczyzna orbit planet?
Czy płaszczyzna ta jest ustawiona jak żagiel w stosunku do ruchu słońca, czy jak ringo przecina tor jego lotu w galaktyce?

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-09-02 20:44 
*** Eris

aleksander napisał(a):
Ostatnio przeczytałem, że obserwacje wszechświata wskazują na to, że wszystkie galaktyki się od nas oddalają tak jakbyśmy byli w jego centrum.

M31 się do nas zbliża.

PS. Chciałbym żyć te parę miliardów lat i zobaczyć to na niebie :cry:
(O ile Słońce by nas jeszcze nie pochłonęło)

Nieprzeczytany postNapisane: 2010-09-02 21:14 
*** Eris

aleksander napisał(a):
Nie wiem na ile można traktować to poważnie, bo nie znam reputacji pana Nassima Harameina

Ja znam i raczej nie można.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1