Forum dyskusyjne Polskiego Portalu Astronomicznego Astronomia.pl
Teraz jest 2014-10-25 02:23

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zdjęcie przez lornetkę
Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-18 11:39 
* Ceres

GG: 0
Witam

Mam pytanie odnośnie robienia zdjęć przez lornetkę. Wiadomo, że zdecydowanie lepiej robić fotki przez teleskop, niestety jak na razie w moim posiadaniu jest lornetka 10x50 i zwykła cyfrówka (5x, 10 mpx).
Ostatnio robiłem zdjęcie Księżyca i niestety, ale wychodzi mi strasznie jasny, wręcz oślepia. Bawiłem się różnymi opcjami w aparacie i ciągle wychodzi mi taki jasny. Czy jest jakiś sposób na to, aby udało się uchwycić kratery?

Tytuł: Re: Zdjęcie przez lornetkę
Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-20 08:50 
******* Procyon

GG: 729169
Musisz zmniejszyć czułość ISO na jak najmniej i czas migawki jeśli masz takie regulacje w kompakcie.(niektóre maja)

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-20 19:05 
***** Mars

Raz, że trzeba odpowiednio dobrać parametry robienia zdjęcia - najlepiej manualnie, bo automaty się tu nie sprawdzają.
Dwa, że montaż między lornetką i aparatem, musi być sztywny i stabilny. Zwykłe przystawianie nie pozwoli na ustawienie odpowiednio ostrości. I cały zestaw musi być na jakimś montażu, bo w ręku tego nie utrzymasz stabilnie.

Zasadniczo się nie fotografuje przez lornetkę.
Lepiej zainwestować w lustrzankę, z uwagi na szeroki zakres regulacji parametrów zdjęcia oraz dzięki możliwości współpracy z wieloma obiektywami.
Do tego jakiś prosty obiektyw o wąskim kącie i statyw. Albo teleobiektyw. Zrobić dobre - kontrastowe zdjęcie, potem powiększyć Księżyc przy obróbce pliku RAW (wykadrować).

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-22 20:46 
* Ceres

Ok, dzięki za podpowiedzi. Mam jeszcze takie pytanie. Jeśli lornetka powiększa 10x a aparat 5x to jakie jest rzeczywiste powiększenie, da się to jakoś policzyć ?

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-23 00:46 
****** Jupiter

GG: 3121305
Pomnożyć ;)

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-23 18:20 
* Ceres

hmm, 50x to całkiem, całkiem. Teraz trzeba zacząć oszczędzać na cały ten sprzęt

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-24 15:44 
***** Mars

JohnC napisał(a):
hmm, 50x to całkiem, całkiem. Teraz trzeba zacząć oszczędzać na cały ten sprzęt

Przy jakim obiektywie? :wink:
To jest właśnie ta "magia powiększeń". Mało kto, bez znajomości tematu zastanawia się, czemu nie ma w ofertach znanych producentów, lornetek 100x10, tylko jest np. 10x50.

Przy takiej kombinacji - lornetka + aparat, przy powiększeniu 50x dojrzysz zapewne piękne, szare, rozmyte plamy. Za to na pewno duże. :)
Niestety, prawa optyki obowiązują zawsze.
Chcesz duże powiększenia? Kup sprzęt o dostatecznie dużym obiektywie.
Co innego widać w teleskopie 200mm przy powiększeniu 50x, a co innego w lornetce 50x50... I nie bez powodu.

Duże powiększenia są często przeceniane. Szczególnie, jeżeli za nimi nie stoi odpowiednie wsparcie w postaci budowy całego przyrządu optycznego.

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-24 16:00 
Sprzedawca sprzętu astronomicznego

Innymi słowy duże i ostre zarazem powiększenia to domena naprawdę dużych teleskopów o naprawdę dużej średnicy lustra :arrow: :idea:

SCT-14 Hyperstar, Fujinon 10x50, 350D mod i takie tam szkiełka do nich od 8 do 4000 mm.
Tel 601411263 http://www.astrokrak.pl http://www.astromaniak.pl
Naszej produkcji astrografem odkryto już 10 gwiazd Supernowych :-)

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-24 21:15 
* Ceres

Nie no, zdaje sobie sprawę z tego co mówicie. W niedalekiej przyszłości mam zamiar kupić jakiś teleskop, ale póki co staram się wykorzystać to co mam pod ręką.

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-24 22:59 
***** Mars

Tylko dlaczego nie z sensem?
Rozumiem, że ktoś może mieć budżetowy sprzęt. Ale powinien też rozumieć, co z tego wynika i nie porywać się na zbyt wiele.
To powoduje tylko frustrację z powodu miernych wyników i zarzucenie pięknego hobby.

Masz lornetkę - świetnie. Na tym poprzestań, obserwuj gwiazdy i Księżyc. Rób szkice tego co widzisz.

Aparat typu "automat z zoom 5x", to świetna maszynka dla amatora, do zrobienia zdjęć z imienin u cioci. Ale do fotografii nieba nocnego, czy przy pomocy lornetki - to nie ta bajka.
Chcesz robić zdjęcia astro - kup do tego odpowiedni sprzęt. Inaczej nic ci nie wyjdzie. Nie tak dawno, jeden kolega tu, z wielkim mozołem astrofotografował niebo U-zoomem i z dumą wkleił fotki... czarnego nieba z kilkoma gwiazdkami. Trochę to nie ten poziom.

Do fotografowania, minimum to lustrzanka cyfrowa i statyw. Tym można już np. zrobić zdjęcie Księżyca o sensownej jakości, którą się można chwalić.
Więcej - montaż paralaktyczny a napędem, np. EQ 3-2. Z lustrzanką już można tym robić długie naświetlania (wielominutowe) i np. zrobić całkiem ładne fotki nieba nocnego.
Potem, jest rozbudowa tego o dobry obiektyw lub teleobiektyw, bądź dobry teleskop apochromatyczny.

Tak, to są tysiące złotych, ale też nikt nie mówi, żeby wydać je od razu. Można zbierać sobie stopniowo.

Natomiast lornetka i "małpka" za 200zł, to jak zabawa w piaskownicy w czołg. Może i myślimy, że w czołgu jesteśmy, ale to nadal piaskownica. :wink:
Po prostu szkoda się zniechęcać, usiłując zrobić coś, co i tak nie wyjdzie.

Nieprzeczytany postNapisane: 2013-10-26 10:18 
Sprzedawca sprzętu astronomicznego

JohnC napisał(a):
Nie no, zdaje sobie sprawę z tego co mówicie. W niedalekiej przyszłości mam zamiar kupić jakiś teleskop, ale póki co staram się wykorzystać to co mam pod ręką.

I słusznie :idea: wykorzystaj co masz do bólu :x oceń wyniki, porównaj z innymi wynikami na forum :?: i wyciągnij wnioski zakupowe na przyszłość :arrow: 8)

SCT-14 Hyperstar, Fujinon 10x50, 350D mod i takie tam szkiełka do nich od 8 do 4000 mm.
Tel 601411263 http://www.astrokrak.pl http://www.astromaniak.pl
Naszej produkcji astrografem odkryto już 10 gwiazd Supernowych :-)

Strefa czasowa: UTC + 1